Ľanová priadza na pletenie alebo háčkovanie LINO

35 horčicová
5 ks    35 horčicová
Vyberte si farbu
6,30 €
S DPH
Množstvo
Skladom

Zloženie: 100% ľan

Hmotnosť: 50g

Návin: 150m

Ihlice/háčik: 2 - 3mm

Skúška očiek: 24 - 28 očiek na 10cm

Hrúbka priadze: Fingering

 

Popis

Čo to vlastne ľanová priadza je? Vyrába sa z rastliny ľanu už tisícky rokov. Je tri krát odolnejšia v porovnaní s bavlnou a je druhá najpevnejšia hneď za hodvábom. Vzniká z vnútorných vrstiev - vlákien stonky a je najpracnejšie na spracovanie. Je to ideálna priadza na jarno - letné pletenie. Má dobré antibakteriálne a absorbčné vlastnosti a je padavá (nie tak ako bambus či hodváb, ale určite viac ako bavlna). 

Treba počítať s tým, že ľanová priadza nie je veľmi poddajná. Je ako keby menej "ohybná" a očká sa neukladajú úplne úhľadne a na pocit je aj ako keby "drapľavá" - my tomu hovoríme, že nelepivá. Keď si predstavíte, ako sa v lete len trošku spotíte a už sa vám oblečenie lepí na telo, tak tričko z ľanovej priadze tomu prilepeniu nejaký čas odoláva. Ľanová priadza nie je elastická a prispôsobivá ako vlnená priadza. Ľan si ide svoje. Časom však veci vyrobené z ľanu zmäknú a sú poddajnejšie. 

A ešte jedna úžasná vec ohľadom ľanu - tým že je odolný, zvládne aj pranie normálne s bežným oblečením v práčke. Akurát pri sušení, treba být o niečo opatrnejší. Zo sušičky občas výjdu ľanové veci kratšie - ale to bude záležať aj od programu. A aby sme nezabudli - žmolkuje sa úplne minimálne, ak vôbec. :) 

Z ľanovej priadze napríklad nie je vhodné niektoré veci pliesť. Tým že nie je pružný, tak by sa ťažko nosili. Napríklad také ponožky, rukavice, štucne, alebo čiapky. 

Naopak ľanová priadza je ideálna na pletenie či háčkovanie tielok, letných tričiek, tuník, ľahkých svetríkov či šatiek.

Ak idete pliesť z ľanovej priadze prvý krát, určite si urobte skúšobnú vzorku a vyperte a vysušte ju, tak ako sa chcete starať aj o výslenú upletenú vec. Predíte tak sklamaniu, ak perfektne upletené tričko (alebo čokoľvek iné) po opratí zmení svoj tvar. 

Je 100% rastlinná, 100% rozložiteľná, 100% recyklovateľná priadza.

Orientačná spotreba pre rôzne druhy výrobkov je takáto:

šatka 3 klbká
tielko 3 - 5 klbiek
tričko 4 - 6 klbiek
svetrík 7 - 10 klbiek

Na zhruba pól ročné bábätko a upletenie takejto tuničky budete potrebovať 2 klbká. (pôvod obrázku)

Na letnú šatku budete potrebovať 3 - 4 klbká - záleži od veľkosti. (pôvod obrázku)

Táto šatka vznikla z 2,5 klbka a pletená bola na 4,5mm ihliciach. (pôvod obrázku)

NA túto šatku boli minuté dve béžové klbká a po pôl klbku z farebných. Pletená bola na 4mm ihliciach. (pôvod obrázku)

Ak skombinujete béžovú s modrou môžete mať peknú námornícku šatku, ako napríklad túto. Minuté boli pól klbka červenej a 2 béžové. (pôvod obrázku)

Pri tomto tielku som najprv ostala prekvapená, čo sa spotreby týka. Lebo ako budete vidieť nižšie na také tielko by ste nemali potrebovať až 5 klbiek. No pri detailných fotkách som si všimla, že vrchná časť tielka je upletená vrúbkom A ten navyšuje spotrebu. (pôvod obrázkov)

Napríklad toto červená tielko vo väčšej veľkosti vyžadovalo spotrebu len necelé 4 klbká. Menšej spotrebue určite dopomohol aj ten "čipkovaný" chrbát. (pôvod obrázku)

Na toto tielko boli minuté tiež necelé 4 klbká. (pôvod obrázku)

Túto tuniku si viete upliesť podľa návodu z časopisu z nášho obchodu POMPOM 29. Na toto konkrétne tričko bolo minutých 7 klbiek a boli použité 3 - 3,25mm ihlice. (pôvod obrázku)

Toto je ešte tielko, či už tričko? 2mm ihlice a 3,5 klbka. (pôvod obrázku)

4 klbká a 3mm ihlice vám postačia aj na tekéto bolerko napríklad. (pôvod obrázku)

5 klbiek a 3mm ihlice na takéto zaujimavé tričko. (pôvod obrázku)

Tričko upletené podľa toho istého návodu. Avšak tá väčšia verzia bola pletená na 4mm ihliciach a spotreboa bola necelých 8 klbiek. Menšia verzia má krátky rukáv, boli použité 3mm ihlice a minutých 5 klbiek. Návod je Linho od Joji Locatelli. (pôvod obrázkov)

A musím povedať, že pri hľadaní inšpirácií, ma najviac oslovil tento kúsok. Úplne si viem predstaviť, ako mi cez leto prefukuje vetrík cez tie všetky dierky. Bolo minutých 10 klbiek (ale aj to je čo do rozmerov veľké, lebo to také má byť) a použité boli 2,5mm a 3mm ihlice. (pôvod obrázku)

Ak budete mať chuť, tak ľanová priadza - za to že je taká pevná - sa super hodín aj na výrobu tašiek. Či už pletené, alebo háčkované. (pôvod obrázku)

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

COCOknits označovače kovové

Tieto označovač použijete pri pletení, zatváracie aj pri háčkovaní. Môžete ich použiť medzi očká na ihlici, ale viete si nimi označiť aj konkrétne očká pri háčkovaní. V balení sú zicherky v tvare žiarovky, tým pádom sa pekne zmestia na ihlice, prípadne na označenie očiek pri háčkovaní a krúžky, ktoré viete nastoknúť na ihlice.  V balení je 6 kusov z...

Cena 13,80 €
Viac
Skladom

Kód: 29 čierna

Dori 50g 120

Zloženie: 100% bavlna (recyklovaná) Hmotnosť: 50g Návin: 120m Ihlice/háčik: 3mm Hrúbka priadze: Sport OEKO-TEX® Standard 100 certifikát Ako si nakombinovať farby.  Pozrite si naše návody, na ktoré viete túto balvnu použiť: hrkálka, motýliková deka, háčkovaná ovečka, háčkovaný svetrík, háčkovaný vankúš, háčkovaná zmrzlina, háčkované tričko na leto,...

Cena 1,80 €
Viac
Skladom

Kód: 3mm

Vymeniteľné špičky Symfonie wood 3mm - 15mm

Z týchto špičiek si vytvoríte presne také kruhové ihlice ako potrebujete, zvolením potrebnej hrúbky ihlíc a dĺžky lanka.  Prosím s touto dĺžkou špičiek je možné použiť len lanká od 35cm. Ak použijete kratšie lanko, špičky k sebe neohnete a nebude sa vám dať s nimi pliesť.  Ihlice Symfonie su vyrobené z pevného a ľahkého brezového dreva. Farbením...

Cena 7,20 €
Viac
Skladom

Kód: LKCHGVI

Lanká ku ChiaoGoo vymeniteľným ihliciam

Dĺžka lanka je udávaná ako dĺžka samotného lanka bez špičiek. Pre veľkosť špičiek dĺžky 10cm/13cm veľkosti 1,5mm až 2,5mm voľte lanko MINI. Pre veľkosť špičiek dĺžky 10cm/13cm veľkosti 2,75mm až 5mm voľte lanko SMALL. Pre veľkosť špičiek dĺžky 10cm/13cm veľkosti 5,5mm až 10mm voľte lanko LARGE. Pre veľkosť špičiek dĺžky 8cm veľkosti 1,5mm až 3,25mm voľte...

Cena 8,90 €
Viac
Skladom

Kód: KPL

Lanká na vymeniteľné ihlice KnitPro

Lanká na vymeniteľné ihlice Symfonie, Zing, alebo Basix birch a na háčik na tuniské háčkovanie. Môžete si vytvoriť kruhové ihlice o celkovej dĺžke od 40cm až po 150cm. 20cm lanko vhodné len pre Extra krátke špičky Symfonie. 28cm lanko vhodné na vytvorenie krátkych kruhových ihlíc so špičkami Zing alebo Symfonie.

Cena 2,80 €
Viac
Skladom

Kód: 13 modrá hnedá

Značka: Rosarios4

Letná bavlnená priadza Galina 50g 175m

Zloženie: 97% bavlna, 3% polyester Hmotnosť: 50g Návin: 175m Ihlice/háčik: 2,5 - 3mm Hrúbka priadze: Sport Na obrázku je vždy jeden odtieň, ale rôzne navinutý, aby ste mali možnosť vidieť všetky farby, ktoré na klbku sú. Inšpirujte sa hotovými výrobkami na Ravelry. Návod na štrikovanú šatku z Galiny.

Cena 4,40 €
Viac
Skladom

Kód: KIZ80

Kruhové ihlice Zing 40/60/80/100/150cm 2-12mm

Kruhové ihlice Zing ponúkame v najpoužívanejších dĺžkach od 40 po 150cm. Sú vyrobené z ľahkého odolného kovu. Vlna po nich výborne kĺže. Rôzne veľkosti sú farebne odlíšené. 40cm ihlice sú vhodné na pletenie čiapok. Nie sú vhodné na pletenie klasických ponožiek.  60/80/100cm ihlice sú vhodné na pletenie rôzneho druhu oblečenia, od detských svetrov, po...

Cena 0,00 €
Viac
Produkt je dostupný s inými možnosťami

Kód: PBI

Ponožkové ihlice brezové Basix Birch 2 - 25mm

Tieto ihlice sú vyrobené z brezového dreva. Sú ľahučké, príjemne sa držia, nie sú chladné ako bežné kovové ihlice. Vlna po nich nekĺže úplneľahučko ako po kovových, čo je výhodou hlavne pre začiatočníkov. Očká budú lepšie držať na mieste a očká sa vám nerozutekajú.  Dĺžka ihlíc: 20cm. 

Cena 4,80 €
Viac
Skladom

Kód: 4201M modrá

Značka: Schoppel wolle

Zmesová priadza s ľanom ALB lino 100g 400m

Zloženie: 85% vlna, 15% ľan Hmotnosť: 100g Návin: 400m Ihlice/háčik: 3mm Skúška očiek podľa štítku: 30 očiek x 42 riadkov na 10x10cm Hrúbka priadze: Sock / Fingering Z jedného klbka upletiete 3 dámske ponožky veľkosti cca 38. Na dospelácku pletenú čiapku potrebujete 1 klbko. (z jedného upletiete aj dve čiapky.) Na stredne veľkú pletenú šatku cca 2 klbká....

Cena 11,70 €
Viac
Skladom

Kód: 2371 červená

Značka: Schoppel wolle

Zemsová priadza merino s konope HanfWerk 50g 150m

Zloženie: 90% organické merino z Patagónie, 10% konope Hmotnosť: 50g Návin: 150m Ihlice/háčik: 3 - 3,5mm Skúška očiek podľa štítku: 24 očiek na 10cm Hrúbka priadze: Sport Na dospelácku pletenú čiapku potrebujete 1 klbko. Na stredne veľkú pletenú šatku cca 5 klbiek. Na pletený sveter veľkosti M potrebujete cca 9 klbiek.  Inšpirujte sa hotovými výrobkami na...

Cena 7,50 €
Viac
Skladom

Kód: 09 asparagus

Priadza z merina a bavlny Coast 50g 350m

Zloženie: 55% merino, 45% bavlna Hmotnosť: 50g Návin: 350m Ihlice/háčik: 2 - 3mm Skúška očiek podľa štítku: 26 očiek na 10cm Hrúbka priadze: Lace / Fingering Inšpirujte sa hotovými výrobkami a pozrite si spotrebu TU. Podrobný foto - návod na pletený sveter. Tu nájdete návody a inšpirácie. Inšpirujte sa aj hotovými výrobkami na Ravelry. Tu nájdete 500g...

Cena 5,70 €
Viac
Produkt je dostupný s inými možnosťami

Sledujte nás na Facebooku