Ľanová priadza na pletenie alebo háčkovanie LINO

35 horčicová
15 ks    35 horčicová
Vyberte si farbu
6,30 €
S DPH
Množstvo
Skladom

Zloženie: 100% ľan

Hmotnosť: 50g

Návin: 150m

Ihlice/háčik: 2 - 3mm

Skúška očiek: 24 - 28 očiek na 10cm

Hrúbka priadze: Fingering

 

Popis

Čo to vlastne ľanová priadza je? Vyrába sa z rastliny ľanu už tisícky rokov. Je tri krát odolnejšia v porovnaní s bavlnou a je druhá najpevnejšia hneď za hodvábom. Vzniká z vnútorných vrstiev - vlákien stonky a je najpracnejšie na spracovanie. Je to ideálna priadza na jarno - letné pletenie. Má dobré antibakteriálne a absorbčné vlastnosti a je padavá (nie tak ako bambus či hodváb, ale určite viac ako bavlna). 

Treba počítať s tým, že ľanová priadza nie je veľmi poddajná. Je ako keby menej "ohybná" a očká sa neukladajú úplne úhľadne a na pocit je aj ako keby "drapľavá" - my tomu hovoríme, že nelepivá. Keď si predstavíte, ako sa v lete len trošku spotíte a už sa vám oblečenie lepí na telo, tak tričko z ľanovej priadze tomu prilepeniu nejaký čas odoláva. Ľanová priadza nie je elastická a prispôsobivá ako vlnená priadza. Ľan si ide svoje. Časom však veci vyrobené z ľanu zmäknú a sú poddajnejšie. 

A ešte jedna úžasná vec ohľadom ľanu - tým že je odolný, zvládne aj pranie normálne s bežným oblečením v práčke. Akurát pri sušení, treba být o niečo opatrnejší. Zo sušičky občas výjdu ľanové veci kratšie - ale to bude záležať aj od programu. A aby sme nezabudli - žmolkuje sa úplne minimálne, ak vôbec. :) 

Z ľanovej priadze napríklad nie je vhodné niektoré veci pliesť. Tým že nie je pružný, tak by sa ťažko nosili. Napríklad také ponožky, rukavice, štucne, alebo čiapky. 

Naopak ľanová priadza je ideálna na pletenie či háčkovanie tielok, letných tričiek, tuník, ľahkých svetríkov či šatiek.

Ak idete pliesť z ľanovej priadze prvý krát, určite si urobte skúšobnú vzorku a vyperte a vysušte ju, tak ako sa chcete starať aj o výslenú upletenú vec. Predíte tak sklamaniu, ak perfektne upletené tričko (alebo čokoľvek iné) po opratí zmení svoj tvar. 

Je 100% rastlinná, 100% rozložiteľná, 100% recyklovateľná priadza.

Orientačná spotreba pre rôzne druhy výrobkov je takáto:

šatka 3 klbká
tielko 3 - 5 klbiek
tričko 4 - 6 klbiek
svetrík 7 - 10 klbiek

Na zhruba pól ročné bábätko a upletenie takejto tuničky budete potrebovať 2 klbká. (pôvod obrázku)

Na letnú šatku budete potrebovať 3 - 4 klbká - záleži od veľkosti. (pôvod obrázku)

Táto šatka vznikla z 2,5 klbka a pletená bola na 4,5mm ihliciach. (pôvod obrázku)

NA túto šatku boli minuté dve béžové klbká a po pôl klbku z farebných. Pletená bola na 4mm ihliciach. (pôvod obrázku)

Ak skombinujete béžovú s modrou môžete mať peknú námornícku šatku, ako napríklad túto. Minuté boli pól klbka červenej a 2 béžové. (pôvod obrázku)

Pri tomto tielku som najprv ostala prekvapená, čo sa spotreby týka. Lebo ako budete vidieť nižšie na také tielko by ste nemali potrebovať až 5 klbiek. No pri detailných fotkách som si všimla, že vrchná časť tielka je upletená vrúbkom A ten navyšuje spotrebu. (pôvod obrázkov)

Napríklad toto červená tielko vo väčšej veľkosti vyžadovalo spotrebu len necelé 4 klbká. Menšej spotrebue určite dopomohol aj ten "čipkovaný" chrbát. (pôvod obrázku)

Na toto tielko boli minuté tiež necelé 4 klbká. (pôvod obrázku)

Túto tuniku si viete upliesť podľa návodu z časopisu z nášho obchodu POMPOM 29. Na toto konkrétne tričko bolo minutých 7 klbiek a boli použité 3 - 3,25mm ihlice. (pôvod obrázku)

Toto je ešte tielko, či už tričko? 2mm ihlice a 3,5 klbka. (pôvod obrázku)

4 klbká a 3mm ihlice vám postačia aj na tekéto bolerko napríklad. (pôvod obrázku)

5 klbiek a 3mm ihlice na takéto zaujimavé tričko. (pôvod obrázku)

Tričko upletené podľa toho istého návodu. Avšak tá väčšia verzia bola pletená na 4mm ihliciach a spotreboa bola necelých 8 klbiek. Menšia verzia má krátky rukáv, boli použité 3mm ihlice a minutých 5 klbiek. Návod je Linho od Joji Locatelli. (pôvod obrázkov)

A musím povedať, že pri hľadaní inšpirácií, ma najviac oslovil tento kúsok. Úplne si viem predstaviť, ako mi cez leto prefukuje vetrík cez tie všetky dierky. Bolo minutých 10 klbiek (ale aj to je čo do rozmerov veľké, lebo to také má byť) a použité boli 2,5mm a 3mm ihlice. (pôvod obrázku)

Ak budete mať chuť, tak ľanová priadza - za to že je taká pevná - sa super hodín aj na výrobu tašiek. Či už pletené, alebo háčkované. (pôvod obrázku)

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Kód: 1 natur

Značka: PaulinaZ - ručne farbená vlna

Hodváb 100g 400m

Zloženie: 100% hodváb z priadky morušovej Hmotnosť: 100g Návin: 400m Ihlice/háčik: 3mm Hrúbka priadze: Sock / Fingering Chcete oprať svoje vlnené výrobky bezpečne? My odporúčame EUCALAN. Dámsky svetrík M: 300g Letné tričko s krátkym rukávom - max. 2 pradienka Inšpirujte sa hotovými výrobkami na Ravelry. Uistite sa, že máte dostatočné množstvo vlny na svoj...

Cena 19,00 €
Viac
Skladom

Kód: PBI

Ponožkové ihlice brezové Basix Birch 2 - 25mm

Tieto ihlice sú vyrobené z brezového dreva. Sú ľahučké, príjemne sa držia, nie sú chladné ako bežné kovové ihlice. Vlna po nich nekĺže úplneľahučko ako po kovových, čo je výhodou hlavne pre začiatočníkov. Očká budú lepšie držať na mieste a očká sa vám nerozutekajú.  Dĺžka ihlíc: 20cm. 

Cena 4,80 €
Viac
Skladom

Kód: ZVŠ3/8

Vymenteľné špičky Zing 3mm - 8mm

Kovové špičky vhodné pre skúsené pletiarky. Vlna po nich rýchlo kĺže. Veľkosti ihlíc sú vygravírované, takže sa používaním nezošúchajú. Sú ľahučké a krásne farebné. Vyberte si k nim vhodné LANKO. 

Cena 6,90 €
Viac
Skladom

Kód: 3mm

Vymeniteľné špičky Symfonie wood 3mm - 15mm

Z týchto špičiek si vytvoríte presne také kruhové ihlice ako potrebujete, zvolením potrebnej hrúbky ihlíc a dĺžky lanka.  Prosím s touto dĺžkou špičiek je možné použiť len lanká od 35cm. Ak použijete kratšie lanko, špičky k sebe neohnete a nebude sa vám dať s nimi pliesť.  Ihlice Symfonie su vyrobené z pevného a ľahkého brezového dreva. Farbením...

Cena 7,20 €
Viac
Skladom

Kód: SKIE

Sada kruhových ihlíc Ergonomics 3 - 4mm

Tieto ihlice sú ergonomicky navrhnuté a flexibilné. Pomocou slzičkového tvaru špičky sa vlna lepšie naberá. Ďalej pokračuje klasický guľatý tvar ihlice a za ním trojuholníkový tvar ihlice, ktorý zaručuje ľahké kĺzanie očiek. Sú vyrobené z odolného plastu a sú jemne pružné. Každá veľkosť ihlíc je označená číslom a rôzne veľkosti sú aj odlíšené farbou....

Cena 34,20 €
Viac
Skladom

Kód: čierno biele

Sada označovačov 20ks

Sada plastových zatváracích označovačov SeeKnit obsahuje 20 kusov rôznych označovačov. Ich výhodou sú hrubšia aj tenšia veľkosť, aby ste si vždy vedeli vybrať tú správnu veľkosť na váš konkrétny projekt. 

Cena 4,80 €
Viac
Skladom