Lima 50g 100m

0100 maslová
102 ks    0100 maslová
Vyberte si farbu
2,50 €
S DPH
Množstvo
Skladom

Zloženie: 65% vlna, 35% alpaka

Hmotnosť: 50g

Návin: 100m

Ihlice/háčik: 4mm

Skúška očiek podľa štítku: 21 očiek x 28 riadkov na 10x10cm

Hrúbka priadze: DK / Worsted

Inšpirujte sa hotovými výrobkami na Ravelry.

 

Popis

Priadza Lima patrí medzi najvďačnejšie vlny na pletenie či háčkovanie. Má skvelú hrúbku a je pevne stočená - ľahko sa s ňou pracuje a je veľmi hrejivá. Je to skvelý materiál na oblečenie do prírody a vzhľadom na široký výber farieb je dokonalou priadzou na pletenie nórskych vzorov. V jej zložení nájdete iba prírodné materiály - vlnu a alpaku.

Vlna

Patrí medzi najstaršie textilné materiály. Má všestranné využitie a iba márne by sme hľadali nejakú lepšiu náhradu za tento materiál ako umelú alternatívu. Vlna má mnoho vynikajúcich vlastností: je pružná a elastická, dokáže sa natiahnuť až o ⅓ svojej veľkosti a vrátiť sa späť do svojho tvaru. Lepšie sa prispôsobuje telu a neobmedzuje v pohybe. Má perfektné termoregulačné schopnosti - keď sa pod ňou spotíte, odvádza pot von od tela a materiál zostane na dotyk suchý a teplý. Vďaka tomu, že je vlhkosť odvádzaná veľmi rýchlo, nemôže sa stať, že vám oblečenie napáchne. Je prirodzene neelektrizujuca a jej pridanou hodnotou je, že je 100% rozložiteľná o voľnej prírode. 

Existuje mnoho druhov oviec, ktoré majú rozdielne druhy vlny. Medzi najznámejšiu patrí merino vlna, ktorá je populárna najmä vďaka tomu, že keď ju nosíte priamo na pokožke, tak vás nepichá. 

Ďalšími známymi druhmi vlny sú Shetlandská, Blue Faced Leicester a Corriedale. Všetky tieto priadze sú o niečo pichľavejšie, avšak sú hrejivejšie, odolnejšie a majú nádherné prirodzené farby. V týchto budete mať naozajstný pocit “reálnej vlny”.

Alpaka

Materiál nazývaný alpaka sa získava z lamy alpaky žijúcej v Južnej Amerike. Až 99% žije na vysočinách v Peru, Chile a Bolívie. Žijú 4000 m.n.m, kde sú veľmi studené zimy a veľmi horúce letá. Podobne ako u vlny, aj ich kožuch funguje ako termoregulátor. Neprepúšťa zimu a vlhkosť k pokožke a je pod ňou teplo a sucho, a v lete zase naopak neprepúšťa teplo a odvádza pot. Úplet z alpaky je priedušný, pokožka pod ním dýcha. Ak sa stretnete s názvom Baby Alpaca, znamená to, že je to prvý krát ostrihaná srsť mláďaťa lamy a tento materiál je zväčša omnoho jemnejší, ako z dospelej. Vlákna majú menej šupiniek ako v ovčej vlne a neobsahuje lanolín. Z alpák dokážeme získať až 23 prirodzených odtieňov - od čokoládovej hnedej až po slonovinovo bielu a da sa ľahko farbiť. 

Starostlivosť o výrobok

Ako každý vlnený výrobok, aj takýto zmesový ako vlna a alpaka odporúčame prať radšej v chladnejšej vode v rukách a môžete poprípade použiť aj špeciálne mydlo či detský šampón. Neodporúčame prať v teplote vyššej ako 30°C, pretože sa výrobok môže zraziť a splstiť. Nežmýkame stáčaním, ale radšej zgúľame a vytlačíme vodu. Odporúčame sušiť na rovnej ploche pri izbovej teplote, určite nie priamo na radiátore a už vôbec nie v sušičke.

Použitie priadze Lima

Ako sme už spomínali, priadza Lima je skvelá, ak si chcete upliesť svetre s nórskymi vzormi. Ale nemusíte zostať iba pri svetroch, môžete sa vyblázniť na čiapkách, šáloch a rukaviciach. Takisto si z nej môžete uštrikovať nádherné vlnené deky.

V ponuke máme rôzne odtiene základných farieb. Určite vás prekvapí rozdielna cena pri niektorých klbkách - je to kvôli tomu, že jednotlivé klbká vlny sú buď uni alebo mix farba. Ich odlišnosť súvisí s tým, že v priadzi mix pri pozornejšom preskúmaní, si môžete všimnúť rôzne farby, nie len jednu. Táto priadza teda vzniká spojením dvoch a viac rozdielnych farieb vlákien a vo výsledku máte krásnu žíhanú priadzu, ktorá na prvý pohľad môže vyzerať ako z jednej farby, ale v skutočnosti má veľmi jemný melírovaný efekt.

Odporúčaná veľkosť ihlíc od výrobcu je 4 mm, avšak ak veľmi utahujete, siahnite radšej po väčších ihliciach a naopak. S touto priadzou sa veľmi ľahko pracuje a výrobok viete spraviť naozaj rýchlo. Túto vlnu môžete kombinovať aj s inými priadzami v našej ponuke - napríklad Merino s Yakom alebo Aran Tweed od  Laines du Nord, ak by vám nepostačoval farebný výber, alebo ak chcete spestriť jednofarebnosť nejakým melírom, môžete kombinovať s Rios od Malabrigo. Podobnej hrúbky u nás nájdete aj priadzu Terra a Terra Tweed od Rosarios4 alebo Illustrios a Croft od West Yorkshire Spinners.

Firma Drops

Drops Design je nórska značka pôsobiaca na trhu už od roku 1982. V ich ponuke nájdete obrovské množstvo druhov priadzí a tento sortiment neustále rozširujú. V posledných rokoch sa snažia dostať na vlnu udržateľnosti - postupne vyraďujú zo svojej ponuky priadze s umelými vláknami, resp. sa ich snažia znížiť na minimum a zamerali sa na priadze z prírodných materiálov, ktoré sú ľahko odbúrateľné. Prezentujú transparentnosť - o každom ich materiáli sa snažia dozvedieť odkiaľ pochádza a akým spôsobom bol získaný a spracovaný. Mnohé z ich produktov majú certifikáciu OEKO-TEX® Standard 100, ktorú vydáva globálna asociácia nezávislých výskumných a testovacích inštitútov pre bezpečnosť pri výrobe a udržateľnosť textilného priemyslu. Obmedzujú používanie chemických látok pri výrobe s cieľom ochrániť ľudské zdravie a životné prostredie pred rizikami, ktoré by takéto chemikálie spôsobovali.

Neustále taktiež pracujú na znižovaní ich uhlíkovej stopy. Ako prvý začali ponúkať vzory na štrikovanie a háčkovanie zadarmo na svojich stránkach, aby predišli tlačeným verziám, ktoré sú zároveň kedykoľvek dostupné, inkluzívne a preložené do rôznych jazykov (nájdete tam aj veľa návodov v českom jazyku). Svojou produkciou a prácou chcú podporovať slow fashion, pretože móda, módny priemysel a oblečenie sú každým dňom obrovským problémom. Tvorbou vlastného oblečenia sa vyhýbame lacným trendom a zároveň si môžeme prispôsobovať naše predstavy o výslednom štrikovanom či háčkovanom produkte, o ktorý sa budeme aj lešpie starať, dlhšie ho nosiť, pretože reálne oceníme skutočnú prácu na našom výsledku.

Spotreba a inšpirácia

V nasledujúcej tabuľke je približný prehľad spotreby na vybrané projekty.

Doplnky

Dospelácka pletená čiapka

2 klbká - 100 g

Pletená kukla

4 klbká - 200 g

Háčkovaná deka cca 86x134 cm

17 klbiek - 850 g

Pletené ponožky veľ. 38/40

4 klbká - 200 g

Pletená deka cca 91x120 cm

13 klbiek - 650 g

Deti

Pletený pulóver veľ. ¾ roky

4 klbká - 200 g

Pletený pulóver veľ. ⅞ rokov

5 klbiek - 250 g

Ženy

Pletený pulóver veľ. S

11 klbiek - 550 g

Pletený pulóver veľ. L

13 klbiek - 650 g

Pletený pulóver veľ. XL

16 klbiek - 800 g

Muži

Pletený sveter veľ. S

12 klbiek - 600 g

Pletený sveter veľ. L

15 klbiek - 750 g

Pletený sveter veľ. XXL

16 klbiek - 800 g

yCLStvnJPYxiudIRK-p3qjXz08EkEsPjwjxvb7fr8QxqpsBlXlsWf0-heCjMuNdpK47u6Yj41u_ZsuDmp95K0Tls8Z36Rgn6SGDwR2FAXdRxmDqNb2_XkyY8EiWRrm4gwNCzgMX0

Pletený svetrík s nórskym vzorom a použitá iba priadza Lima. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/amiamie45/twinkle)

z6ghkXkkhy6nmU_hBjxR0efdM1sKiacLdf3moyhr0y-9ozYT7S1A6ZXQ0O8b1_Ue0ommKq_qYm3lMBtV92xCMBnp76Q8Pir5DCZn4bdgYzAa39OjkSdJf2Oydt60Gpw4K64nJxbq

Husto pletená bunda - Lima môže poslúžiť na prechodné vesty a bundy, keďže vlna vás ochráni pred chladnejším počasím. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/martassm/amalia)

EkgIZNTVEVgNCCFNa17JXfT3cJIyE9zHkCr0OTIJokb9J-U0wI6oNVse_X6XK41T1o0lKdv2iASLXPSvtgEW2OPeckP8GDHYU_xRQUBODvdmBJx7XuDLiKXrChc_DvZVc_SdaaRv

Pletená trojuholníková šatka z Limy vás veľmi dobre zahreje v zime. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/Lechodu23/chale-a-torsades)

ISkN9F2GSPSiEJKvMTiMVrr9qJ4lrMF2mCfqAGqGi3JWn1CHHrLor2B-NUfPXAkr0Z0gIJR0HOgpdHnwL9DG2quGljOEWF1T9K7kY3JYJjntH9yq5bYHnZ4RngIRIVwiS03qDByB

Cukríkový sveter s nórskym vzorom - konkrétne farby maslová (0100) a svetlá ružová (9022). (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/strandung/moody-hue)

tCSJfPDP80cg1Ir1Oc6EFeFcG8FSJo1D_YyX-6s94yXIG_LEToPoRllmWI6D0Aw1y34kbrs-_7goOYAr9ZU5FKhk_dXuIwEmX1-o8mmuKihS3meNcvyjcztles8GqUzE7v-o-zeM

Hit tejto zimy - balaklava. Stačia vám na ňu 2 klbká. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/mildsoap/balaclava-no-1-3)

pA3vzwP-H8KajXHCKq6djJWM9h9pJ1qRmyw1nqSu1lfHtT-OL_TDqYUG_U--mwIQKACxLsFpTqtm5qqxwqDEn4lW5Q4QhoJC3LvdR2MO2Vp4yM30rEsxWzgxtDxImpKyVil-VsFS

Sukňa na zimu z vlny a alpaky je niečo, čo si musíte uštrikovať do vášho šatníka. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/drizzleofhoney/alora)

pn-Fq7BmNfuPlrc8DlMfIyrNAjl6uWgrijrQWt50VlrECF5e5ZDK4cP_1SVpMzKr6IG49lRfGbiAGDGJ-kj4oYoZ7oajiSrXvLVRGkd1yf26UoHeqxiLtMdk3Y8AHd51Hg-dbav7

Retro prechodný kabátik, Lima má naozaj veľa rôznorodých použití. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/MissSis/minerva-st-moritz-coat)

JM4cdsv_lsK7ASWnIjLno0HOM0Y7OYXAkDBfbZk04KnC4fAziDKaOtO2WGWzh-CXn0J4CD79gsny4VHpL9kF-A6hlo42DgnRPaHsYwmeUK3zN4Nh7-qqqvbYFEanRfsn_rWJcftW

Ale najčastejšie nájdete práve pulóvre s nórskymi vzromi. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/TripleLdeMag/starfall)

LjI4KjIlS7XjAZyH00gvGTyVCPuJ_f3l9-FOfrSCb5xzRCjS0jQzXzx37dR67bPkzgOFtUR6IALBHRUbW57RXgWzfGRIlLxTcWg7U3VEeMk8-9Xx8R_MCiqQ6eKJ-ypeCHeGUEXV

A takéto bláznivé šály na zimu - jednofarebný je predsa nuda. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/katespage/hector-cat-scarf)

Oqtp-R5sckis6--3V0U8IkGLLpEGDGAKNHMLkr6xMfOjykBY-kgKIheijCT0QET6PXBSihITyUpi8Z0nOo8u96DiE4Qi8J7qcGLIy8_wW_zGHgP2-NHMNA_oR3Lqki4EBIF5ZE2m

A malá inšpirácia na detskú deku do kočiarika. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/marcepa/kocyk-z-krolikiem)

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Ihly na plstenie

Ihly na plstenie majú po stranách drobné drážky, do ktorých sa zachýtáva vlna keď ju prepichneme a tým sa vlákna spletú do seba. Hrubá ihla sa používa na "hrubú" prácu na začiatku plstenia. Tenšími ihlami viete neskôr presnejšie dorobiť detaily.  Dĺžka každej ihly je 7,8cm. Priemery ihiel: 0,5mm; 0,6mm; 0,7mm.

Cena 2,30 €
Viac
Skladom

Kód: EKŠZ

Extra krátke špičky Zing 3mm - 6mm

S týmito špičkami a krátkym lankom - použite prosím lanko minimálne 28cm, s kratším k sebe tieto špičky neohnete - vytvoríte krátke kruhové ihlice o celkovej dĺžke 50cm. Je to skvelá pomôcka pri štrikovaní čiapok, či rukávov. Ihlice sú vyrobené z kvalitného hliníka. 

Cena 6,90 €
Viac
Skladom

Kód: KPL

Lanká na vymeniteľné ihlice KnitPro

Lanká na vymeniteľné ihlice Symfonie, Zing, alebo Basix birch a na háčik na tuniské háčkovanie. Môžete si vytvoriť kruhové ihlice o celkovej dĺžke od 40cm až po 150cm. 20cm lanko vhodné len pre Extra krátke špičky Symfonie. 28cm lanko vhodné na vytvorenie krátkych kruhových ihlíc so špičkami Zing alebo Symfonie.

Cena 2,80 €
Viac
Skladom

Kód: 13 modrá hnedá

Značka: Rosarios4

Letná bavlnená priadza Galina 50g 175m

Zloženie: 97% bavlna, 3% polyester Hmotnosť: 50g Návin: 175m Ihlice/háčik: 2,5 - 3mm Hrúbka priadze: Sport Na obrázku je vždy jeden odtieň, ale rôzne navinutý, aby ste mali možnosť vidieť všetky farby, ktoré na klbku sú. Inšpirujte sa hotovými výrobkami na Ravelry. Návod na štrikovanú šatku z Galiny.

Cena 4,40 €
Viac
Skladom

Kód: DnoKruh

Dno na košík kruh

Kruhové dno z 3mm preglejky. Priemer dierky - 1cm. Dno je určené na pletenie košíkov zo špagátov.  AKO UHÁČKOVAŤ KOŠÍK 

Cena 1,30 €
Viac
Produkt je dostupný s inými možnosťami

Kód: 3mm

Háčik tuniský 30cm 3mm - 12mm

Háčik na tuniské háčkovanie Dĺžka háčika 30cm. Tuniské háčkovanie je technika háčkovania, kde najprv naberáte očká postupne na háčik a v ďalšom riadku ich "zhadzujete". Viete tým vytvoriť úplné nové a iné vzory ako pri bežnom háčkovaní. 

Cena 3,90 €
Viac
Skladom

Kód: 1 biela

TričkoVLNA jednofarebná

Zloženie: 92% bavlna, 8% nylon Hmotnosť: cca 600 - 700g Návin: 100 - 120m Ihlice/háčik: 8 - 15mm Melírová Tričkovlna. Zvážte množstvo potrebné na kompletizáciu vášho projektu a objednajte si dostatok priadze. Odtieň, prípadne hrúbka vlákna sa v budúcnosti môže líšiť. 

Cena 6,99 €
Viac
Produkt je dostupný s inými možnosťami

Kód: 29 čierna

Dori 50g 120

Zloženie: 100% bavlna (recyklovaná) Hmotnosť: 50g Návin: 120m Ihlice/háčik: 3mm Hrúbka priadze: Sport OEKO-TEX® Standard 100 certifikát Ako si nakombinovať farby.  Pozrite si naše návody, na ktoré viete túto balvnu použiť: hrkálka, motýliková deka, háčkovaná ovečka, háčkovaný svetrík, háčkovaný vankúš, háčkovaná zmrzlina, háčkované tričko na leto,...

Cena 1,80 €
Viac
Skladom

Sledujte nás na Facebooku