Merino vlna na pletenie Morbidone 100g - 180m

241 horčicová
33 ks    241 horčicová
Vyberte si farbu
7,50 €
S DPH
Množstvo
Skladom

Zloženie: 100% merino vyrobené v Taliansku

Hmotnosť: 100g

Návin: 180m

Ihlice / háčik: 4,5mm - 5,5mm

Skúška očiek: 18 očiek na 10cm

Hrúbka priadze: Worsted

Na čiapku budete potrebovať 1 klbko. 

Na stredne veľkú šatku 4 klbká. 

Na pletený dámsky sveter veľksoti M 7 klbiek. 

Inšpirujte sa hotovými výrobkami na Ravelry.

Chcete oprať svoje vlnené výrobky bezpečne? My odporúčame EUCALAN.

Návod na pletený sveter.

Návod na háčkovanú čiapku.

Návod na pletenú čiapku s vypletanými stromčekami.

Návod na jednoduchý pletený raglán.

Návod na detský pletený raglánový pulóver.

Návod na jednoduchú farebnú pletenú čiapku.

Návod na "vypletané" slony na háčkovanej čiapke.

Popis

Táto obľúbená čistá merino vlna je dlhodobou súčasťou nášho sortimentu a je vhodná na pletenie a háčkovanie. Názov Morbidone je odvodený z talianskeho slova mäkkučký - a tou aj vlna naozaj je. 

Merino vlna

Samotná merino vlna je menej pichľavá a jemnejšia k pokožke než klasická vlna, môžete ju nosiť priamo na tele. Jemnosť vlny je definovaná mikrónom každého malinkého vlákna v priadzi. Jeden mikrón sa rovná jednej milióntine metra - merino vlna má vo všeobecnosti menej než 22 mikrónov. Pre porovnanie - priemerný ľudský vlas má 50 - 100 mikrónov. V lete chladí a v zime hreje - oblečenie z vlny si môžete zobrať na hory alebo len tak na doma či do práce. Vlákna vlny majú totižto skvelú termoregulačnú schpnosť - keď je teplo, vlhkosť absorbujú a odvádzajú ju von a keď je zima, vlhkosť sa kondenzuje a spôsobuje príjemný pocit tepla.

Merino vlna patrí medzi udržateľné materiály - je obnoviteľná, ovce sa strihajú 1 až 2x ročne a môžu produkovať vlnu celý život. Keďže ide o prírodný materiál, je 100% rozložiteľný - rozloží sa bezo zvyšku. A zároveň je to aj materiál plne recyklovateľný - existujú fabriky, ktoré dokážu vlnu opätovne spracovať na novú priadzu a vyrobiť z nej oblečenie alebo sa z vlny vyrobí nejaký industriálny produkt.

Úprava superwash a pranie

Dôležitou vlastnosťou pre mnohé užívateľky bude povrchová úprava superwash - takto špeciálne upravenú vlnu je možné prať v práčke do 40°C a nesplstí sa. A ako taká superwash úprava funguje? Každý vlnený vlas obsahuje na svojom povrchu malé šupinky, ktoré keď sa spoja, dôjde k splsteniu. A práve úprava superwash tomuto zabraňuje. Vlna s takouto úpravou je dobrá napríklad na detské výrobky, ktoré je predsa len potrebné častejšie prať (dieťa sa častejšie ufúľa). Ak sa napríklad spotíme, vlákna v priadzi pot absorbujú skôr, než baktérie rozkladajúce bielkoviny v pote na kyseliny začnú pôsobiť. Pot sa týmto spôsobom odvádza od tela ešte pred jeho rozkladom a oblečenie nepáchne. Pokiaľ však máte pocit, že oblečenie je predsa len niečím napáchnuté, stačí ho iba zavesiť do priestoru a nechať vyvetrať

Použitie priadze Morbidone

Priadza je vhodná pre začiatočníkov aj pre pokročilých. Hrúbka vlny Morbidone je ideálna - ani príliš hrubá, ani príliš tenká. Ideálna, ak chcete uštrikovať niečo, čo vám bude rýchlo pribúdať a vo výsledku to nebude nič superhrubé. Vlna je vlastne veľmi univerzálna, pretože sa môže použiť naozaj na hocijaký projekt - najčastejšie čiapky alebo zimné svetre, či šály alebo deky pre deti. Pri výbere ihlíc sa môžete oprieť o odporúčané veľkosti od výrobcu - 4,5 - 5,5 mm, v závislosti od vášho vymysleného projektu alebo od vášho štýlu štrikovania - ak viac uťahujete, siahnite po väčších ihliciach a naopak (to isté platí aj pre háčik). Veľkosťou ihlíc viete docieliť aj rôzne efekty - čím menšia ihlica, tým hustejší bude úplet a tým pádom menej “deravý”, čo môže z výsledného produktu robiť dobrú, menej prefúkavú, vrchnú vrstvu odevu. Ak by ste siahli po väčších ihliciach, ako je odporúčané, výsledný úplet by bol viac nadýchaný - to by sa dalo využiť napríklad pri šáloch, ktoré si omotáte viac krát okolo krku (a zároveň vám to s väčšími ihlicami pôjde rýchlejšie ;-) ).

Morbidone ponúka širokú škálu jednofarebných klbiek, ktoré vďaka veľkému výberu môžete ľahko medzi sebou kombinovať. Pre vyberavejších na farby odporúčame kombinovať s vlnami podobnej hrúbky, napríklad s vlnou Bio Wool alebo Terra od Rosarios4, či Northern Lights od BC Garns alebo Aran Tweed od Laines du Nord s krásnymi tvídovými nopkami. 

Morbidone však skvelo funguje ako doplnková, jednofarebná priadza k melíru, či už ju budete štrikovať naraz spolu s tenkým melírom ako sú napríklad vlny od Lang Yarns - Mille colori baby či ponožkové priadze Jawoll Magic Degrade a Mille Colori S&L luxe.

Firma Rial Filati

Vlna Morbidone je vyrábaná talianskou značkou Rial Filati. V ich portfóliu nájdete rôzne materiály a väčšina priadzí je 100% vyrábaná práve v Taliansku. Talianske spoločnosti sú známe svojou špičkovou kvalitou surovín a spracovania a táto firma nie je výnimkou. Starostlivo si vyberajú svojich dodávateľov materiálu v čo najlepšej možnej kvalite a najnižšej cene. Povrchová úprava ich merino vĺn a použité farbivá sú certifikované Európskym spoločenstvom.

Spotreba a inšpirácia

V nasledujúcej tabuľke je približný prehľad spotreby na vybrané projekty.

Doplnky

Pletená čiapka

1 klbko = 100g

Pletený nákrčník

2 klbká = 200g

Pletená stredne veľká šatka

4 klbká = 400g

Pletená deka cca veľ. 168x85 cm

9 klbiek = 900g

Deti

Háčkovaný kabátik s kapucňou

4 klbká = 400g

Pletený pulóver veľ. 92

2 klbká = 200g

Pletený pulóver veľ. 116

4 klbká = 400g

Ženy

Pletený sveter veľ. XS

5 klbiek = 500g

Pletený sveter veľ. S

6 klbiek = 600g

Pletený sveter veľ. M

7 klbiek = 700g

Kratší pletený kardigán veľ. XXL

9,5 klbka = 950g

Dámske pončo

7 klbiek = 700g

Háčkovaný kardigán veľ. XS

6 klbiek = 600g

Muži

Pletené ponožky veľ. 43

1,5 klbka = 150g

Pletený pulóver veľ. M

8 klbiek = 800g

Pletený sveter veľ. XL

10 klbiek = 1000g

 

A nejaká obrázková inšpirácia:

Pletené ponožky Pletená šatka
Ponožky, na ktoré viete použiť zvyšky vlny a zároveň sa vyhrať s farebnými kombináciami. Také príjemne hrubé ponožky, ktoré si budete môcť obliecť, keď budete počas mrazivých večeroch leňošiť a štrikovať ďalší sveter. (zdroj) Krásna okrúhla deka pre dieťa upletená z tmavošedej 93, oranžovej (iná oranžová ako číslo 222, nie je na stránke) a horčicovej 241. Z šedej použila 10 klbiek a z oranžovej 2 klbká. (zdroj) (keď sa na ňu pozeráme druhý krát, tak nejak nesedí tých 10 šedých klbiek, možno vo výsledku, ktorý nie je odfotený a ani rozmery nie sú uvedené...)

Ponožky, na ktoré viete použiť zvyšky vlny a zároveň sa vyhrať s farebnými kombináciami. Také príjemne hrubé ponožky, ktoré si budete môcť obliecť, keď budete počas mrazivých večeroch leňošiť a štrikovať ďalší sveter. (zdroj: https://www.ravelry.com/projects/Memiknits/blayne-house-socks)

Pletený sveter

Pánsky jednofarebný sveter - ako sa uvádza v tabuľke, spotreba je cca 10 klbiek na veľkosť XL, v čisto bielej farbe. V Morbidone farbách však nájdete mnoho “pánskych” odtieňov farieb. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/Erifylli/flax-2 )

Pletený sveter

Ďalší nápad, ako kombinovať farby v rámci Morbidone, konkrétne sa dívate na chlapčenský sveter vo farbách škoricová 222 a modrá 742 - veľkosť asi 12 rokov a spotreba bola 4 škoricové a 2 modré. (zdroj: https://www.ravelry.com/projects/aarkus/just-chill )

Pletená šatka

Fialovo-modá pletená šatka vyskladaná výhradne z troch farieb Morbidone a použilo sa na ňu dokopy 7 klbiek. (zdroj: https://www.ravelry.com/projects/Lanterna1976/faraway-so-close)

Pletený sveter

Detský svetrík skombinovaný z troch priadzí - Celý je upletený z ružového Morbidone a vo farebnej časti je prištrikovaná ponožková priadza s našou ručne farbenou mohérovou. Viac sa o ňom môžete dozvedieť na našom BLOGU, kde je dokonca aj popísané, ako bol pletený.

Pletená čiapka

Na tejto čiapke s hráškovým vzorom je použitá biela Morbidone v kombinácii s tenkou merino vlnou Mille colori baby. Biela farba hrubšej priadze zjemňuje farebnosť tenšej.

Pletená sukňa

Sukňa z dvoch farieb veľkosti M - potrebujete na ňu 4,5 klbka. (zdroj: https://www.ravelry.com/projects/Meeli/amaranth)

Pletená deka

Jendofarebná detská deka s medvedíkovým vzorov vo veľkosti 80x70 cm a spotreba 300g. (Zdroj: https://www.ravelry.com/projects/Alegio/teddy-bear-baby-blanket)

Pletená čiapka

Veľmi obľúbený a roztomilý ovečkový vzor s Morbidone priadzami. Z každej farby vám vystačí jedno klbko a možno z nich uštrikujete ešte jednu (samozrejme, netreba zabúdať, brmbolce majú veľkú spotrebu). (zdroj: https://www.ravelry.com/projects/etabetapi/baa-ble-hat)

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Kód: PBI

Ponožkové ihlice brezové Basix Birch 2 - 25mm

Tieto ihlice sú vyrobené z brezového dreva. Sú ľahučké, príjemne sa držia, nie sú chladné ako bežné kovové ihlice. Vlna po nich nekĺže úplneľahučko ako po kovových, čo je výhodou hlavne pre začiatočníkov. Očká budú lepšie držať na mieste a očká sa vám nerozutekajú.  Dĺžka ihlíc: 20cm. 

Cena 4,80 €
Viac
Skladom

Kód: 4mm - 40cm

Kruhové ihlice SymfonieWood 40/50/80cm 2-12mm

Kruhové ihlice Symfoniewood sú vyrobené z farebne namorených brezových doštičiek, zlisovaných dokopy a vybrúsených na požadovanú veľkosť. Okrem toho, že sú krásne farebné, držia sa príjemne v rukách, necinkajú a nechladia. Vlna sa po nich dobre kĺže.  40 a 50 centimetrová veľkosť je vhodná hlavne na pletenie čiapok.

Cena 7,30 €
Viac
Skladom

Kód: 0100 krémová

Značka: Drops

Alpaca 50g 167m

Zloženie: 100% alpaka Hmotnosť: 50g Návin: 167m Ihlice/háčik: 2,5 - 3,5mm Skúška očiek podľa štítku: 24 očiek x 32 riadkov na 10x10cm Hrúbka priadze: Sport Chcete oprať svoje vlnené výrobky bezpečne? My odporúčame EUCALAN.

Cena 3,85 €
Viac
Skladom

Kód: 1026 forest stripes

Vlna na pletenie ponožiek Signature 100g 400m

Zloženie: 75% vlna (z toho 35% Blue Faced Leicester), 25% nylon Hmotnosť: 100g Návin: 400m Ihlice / háčik: 3mm Na jeden pár veľkých ponožiek vám stačí jedno klbko.  Video návod, ako pliesť ponožky z našej dielne v slovenskom jazyku nájdete na YouTube TU.   Návod na pletené ponožky nájdete TU. Inšpirujte sa hotovými výrobkami na Ravelry. Chcete oprať svoje...

Cena 9,60 €
Viac
Produkt je dostupný s inými možnosťami

Kód: LKCHGVI

Lanká ku ChiaoGoo vymeniteľným ihliciam

Tieto lanká patria medzi najlepšie na trhu. Nemajú pamäť - vždy sa vrátia do pôvodného tvaru, sú mäkké a neskutočne ohybné. Dĺžka lanka je udávaná ako dĺžka samotného lanka bez špičiek. Pre veľkosť špičiek dĺžky 10cm/13cm veľkosti 1,5mm až 2,5mm voľte lanko MINI. Pre veľkosť špičiek dĺžky 10cm/13cm veľkosti 2,75mm až 5mm voľte lanko SMALL. Pre veľkosť...

Cena 11,90 €
Viac
Skladom

Customer Reviews

Based on 53 reviews
98%
(52)
2%
(1)
0%
(0)
0%
(0)
0%
(0)
K
Katarina Mulling

Plná spokojnosť

M
Milada Pavlikovska

Merino vlna na pletenie Morbidone 100g - 180m

M
Mária Hakunová
Srdečná vďaka!!!

Chcela by som sa veľmi pekne poďakovať za Vaše služby, osobitne panej z predajne, s ktorou som telefonovala. Chýbala mi vlna na dokončenie a Vy ste mi pomohli nájsť správny odtieň, aj keď som nesprávne objednala. Vlna prišla rýchle, a tak stíham v termíne odovzdať darček pre bábätko. Srdečná vďaka! Určite si budem objednávať tovar z Vašej stránky.

E
Ema Ondrušková
Trošku horšie sa mi s ňou robí

Vlna je pekná, farby veľmi žiarivé. Jediné s čím sa trochu trápim je to, že sa veľmi ľahko priadza rozpletá ako taká. Častokrát musím prerábať očká, lebo sa mi podarí nabrať iba polku z tých pramienkov, ktoré tvoria ten jeden “špagát”

G
Gabriela Masláková
Merino -Morbidone

S vlnou sa pracovalo super. Je to hrubšia vlna vhodná na zimu. Z klbka mi vyšla detská čiapočka a papučky. Vyzerajú fantasticky.